Wspomnienia

Jak radzić sobie z chorobą morską podczas rejsu?

Choroba morska to stan, który dotyka najczęściej żeglarzy oraz uczestników rejsów morskich. Prowadzi do dyskomfortu i złego samopoczucia podczas poruszania się środkami transportu wodnego. Jednak nie jest to sytuacja bez wyjścia i istnieją na nią sposoby.

Co to jest choroba morska?

Chorobą morską nazywamy objawy występujące podczas podróży statkiem lub innym środkiem transportu wodnego. Występują one najczęściej u dzieci, ale mogą dotykać także osoby dorosłe. Dokuczliwe objawy choroby morskiej mogą skutecznie zepsuć przyjemność z podróży, dlatego warto wiedzieć, jak zareagować w razie ataku i jak jemu zapobiegać. Chorobą morską nazywamy stan niezgodności między wzrokowym odbieraniem ruchu a sygnałami odpowiedzialnymi za utrzymanie równowagi. Najczęstszymi objawami choroby morskiej są: złe samopoczucie, brak apetytu, nudności, potliwość, zawroty i bóle głowy, wymioty.

Sposoby na chorobę morską

Istnieją sprawdzone sposoby na chorobę morską. Chcąc uniknąć jej nieprzyjemnych objawów, istotne jest, aby przed podróżą nie przemęczać się i unikać zbędnego stresu. Pamiętaj także, aby jeść potrawy lekkostrawne, nie pić alkoholu oraz napojów gazowanych. Podczas podróży staraj się przebywać na pokładzie, a nie pod nim. Staraj się nie skupiać na ruchu fal, ale wybierz sobie jeden odległy punkt, najlepiej ląd, na którym skupisz swój wzrok. Podczas rejsu powinno się zrezygnować z czytania książek, a także korzystania z komputera lub innych urządzeń mobilnych. Zastosowanie tych kilku prostych zasad powinno pomóc w zmniejszeniu dolegliwości spowodowanych chorobą morską. Jeśli jednak masz już atak choroby morskiej, staraj się nie panikować, gdyż stres może tylko pogorszyć sytuację. Staraj się obserwować horyzont i usiąść przodem do kierunku jazdy. Uspokój oddech i pij dużo wody.

Leki na chorobę morską

Wiedząc, że mamy problem z tego typu dolegliwościami, warto przed wyprawą morską zastosować właściwe leki, które są na rynku dostępne bez recepty. Dostępne są również różnego rodzaju plastry, opierające swoje działanie na zasadach akupunktury. Uciskają one odpowiednie punkty usytuowane na nadgarstkach, które wpływają na występowanie choroby morskiej. Oprócz lekarstw oraz środków zewnętrznych możemy także zdecydować się na zastosowanie dostępnych na receptę środków homeopatycznych występujących w postaci kropli lub czopków, zawierające w swoim składzie dimenhydraminę. Należy pamiętać, aby leki na chorobę morską stosować przed podróżą. Dla osób, u których objawy są bardzo nasilone, istnieją silniejsze środki dostępne na receptę, dodatkowo wzbogacone o prometazynę. Dla najmłodszych istnieją również na rynku preparaty w formie syropu oraz lizaków. Występowanie objawów choroby morskiej może skutecznie odebrać nam przyjemność z podróży morskiej, dlatego warto znać sposoby i odpowiednie leki, które pozwolą nam na zahamowanie jej nieprzyjemnych objawów. Pozwól sobie cieszyć się rejsem morskim bez nieprzyjemnych sytuacji, znając sposoby na chorobę morską.

Jachtowy sternik morski

Szkolenia żeglarskie

Rejsy jachtem

Kursy na sternika morskiego