Vademecum Rejsów

Podstawowe i najważniejsze informacje dot. naszych rejsów.

Co zabrać na rejs? (zalecane)

Ubrania

 1. Sztormiak lub inne ubranie skutecznie chroniące przed deszczem.
 2. Ciepłe ubrania, które szczególnie mogą się przydać na nocnej wachcie.
 3. Bielizna termoaktywna nie jest obowiązkowa, ale bardzo poprawia komfort.
 4. Nakrycie głowy chroniące przed słońcem i chłodem.
 5. Jako drugą parę obuwia zalecamy zabrać ze sobą kalosze.

Dokumenty

 1. Co najmniej dowód osobisty, (posiadanie paszportu nie zaszkodzi, a w niektórych lokalizacjach jest niezbędne).
 2. Dokument potwierdzający prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej (EKUZ lub dodatkowe ubezpieczenie).

Inne

 1. Latarka, najlepiej tzw. czołowa z opcją świecenia w kolorze czerwonym (przydaje się na nocnych wachtach – kolor czerwony nie oślepi innych).
 2. Twoje (indywidualne) lekarstwa – na jachcie znajduje się standardowo wyposażona apteczka.
 3. Ręcznik (zalecamy tzw. szybkoschnący).
 4. Śpiwór (na jachcie są koce, poduszki).

 

Nie musisz zabierać:

 1. Naczyń, sztućców, itp. (jacht ma w pełni wyposażony kambuz).

 

Łączność z jachtem.

Na jachcie znajduje się telefon satelitarny pracujący w sieci Inmarsat, który przeznaczony jest do łączności, gdy jesteśmy poza zasięgiem telefonii komórkowej i w sytuacjach awaryjnych. Telefon nie zawsze jest włączony, dlatego uprzedźcie rodzinę i znajomych, że nie zawsze będą mogli dodzwonić się na jacht. Telefon uruchamiany jest w sytuacjach awaryjnych lub o umówionych porach łączności.

Uwaga: korzystanie z telefonu satelitarnego nie jest jeszcze tanie. Dotyczy to zarówno osób wykonujących połączenie, jak je odbierających. Każdy operator telefonii tradycyjnej lub komórkowej ma inne ceny połączeń z telefonem satelitarnym.

Najtańszą opcją jest możliwość wysyłania sms na telefon satelitarny przez bramkę internetową (bezpłatne smsy) http://connect.inmarsat.com/Services/Land/IsatPhone/SMS/sms.html

Pamiętaj jednak, że przychodzące wiadomości będą w pewnym zakresie publiczne, bo wiadomość może zostać odczytana w pierwszej kolejności przez innego członka załogi.

Nr telefonu satelitarnego: 00 870 776 125 279

 

Wirtualne śledzenie jachtu

Jacht wyposażony jest w urządzenie AIS (Automatic Identification System). Dzięki temu jacht widziany jest na pokładowych urządzeniach na większości innych jednostek i może być obserwowany przez osoby na lądzie przez internet.

Strony: marinetraffic.com lub vesselfinder.com

Wystarczy w polu wyszukiwania wpisać nazwę jachtu (Blue Horizon) i wybrać z listy jednostkę z polską flagą i na nią kliknąć.

Uwaga! System AIS pracuje w oparciu o nadawanie VHF i mogą się zdarzyć sytuacje,  że jacht nie będzie widoczny na w/w stronach lub jego pozycja będzie nieaktualna (zwróćcie uwagę na ostatni czas podania pozycji). Brak widoczności jachtu na stronach nie oznacza nic złego i nie powinno być powodem do zmartwień osób śledzących. Jacht może być w danym momencie poza zasięgiem innych stacji VHF.

 

Jeżeli macie jeszcze jakieś pytania lub jest potrzeba nawiązania z nami kontaktu, to zawsze do dyspozycji są nasze telefony komórkowe na lądzie:

Jacek Chabowski – 600 357 117